Symbolika květin: barva, druh, počet

Podle čeho vybrat květinu pro ženu, muže, kolegyni, partnerku, mladou dívku či babičku?

Darovat květiny je vždy dobrý nápad, ať už je to z láskyk výročík narozeninám, k promoci, ke konci školního rokuna Valentýna, na první rande nebo jen tak.

Darování květin má však svá pravidla neboli etiketu, která určuje, jakou květinu k jaké příležitosti vybrat. Zda má být květina pestrobarevná či decentní, jakou má mít květina barvu, jaký druh a počet květin zvolit a zda se hodí spíše malá kytka nebo veliký pugét.

Každá květina má svůj význam - symboliku. Říká se jí květomluva neboli řeč květin a určuje co znamená darovat rudé růže, žluté tulipány, růžové karafiáty a podobně.

Symbolika květin: barva, druh, počet

Nejčastější otázky ohledně výběru a symboliky - významu květin:

01

Kdy posílá muž ženě květiny?

Kdy dát ženě kytku? Darovat květinu je vhodné k opravdu každé příležitosti, především by muž neměl zapomenout poslat ženě květiny na výročí, narozeniny a jmeniny a případně i na Valentýna a MDŽ.

02

Jaké květiny vybrat pro ženu?

Květina pro ženu by měla být

 • vázaná do kulata
 • barevná a voňavá
 • něžná zdobená mašlí či perličkami
 • čím mladší žena tím více barev
 • pro starší ženy decentní tlumené barvy nebo jednobarevná

03

Jakou květinu pro muže?

I mužům se hodí darovat květinu, například jako ocenění za nějaký výkon (sportovcům, hercům po představení), k narozeninám, promoci, jako poděkování (panu doktorovi, panu učiteli) atd. Kytice pro muže by měla být:

 • Vázaná do výšky
 • méně barevná a ne tak voňavá jako pro ženu
 • bez zdobení mašlemi, perličkami a jinými dekoracemi
 • obsahovat "mužné" prvky jako bodlák, kapradí, anturie či strelície
 • může mít modrou barvu nebo obsahovat modré růže
 • doporučujeme také Klobásové kytice pro muže

04

Jaké květiny z lásky?

Květina pro ženu z lásky by měla být romantická a vášnivá. Tradičním symbolem lásky jsou rudé růže, proto byste rudé růže neměli dávat ženě, kterou dobře neznáte, nebo se kterou máte jen přátelský nebo pracovní vztah. Rudé růže vážeme do krásných kytic, jak malých po pěti až devíti růžích se zdobením, tak velkých pugetů padesáti až sto rudých růží. V nabídce máme také luxusní kloboukové krabice rudých růží.

05

Co za kytku přinést na rande?

Na první rande se nejlépe hodí jedna růže nebo malá kytička lučního kvítí. Na rande s dívkou půjdete nejspíš na procházku, do kina či restaurace a květina by proto měla být malá a lehká, aby se dala snadno nosit a nepřekážela. Pokud se stejnou dívkou jdete na další - druhé rande, nebojte se přinést květinu trošku větší. 

06

Co za květiny na svatbu?

Jak a podle čeho vybrat květiny na svatbu? Při výběru vemte v potaz termín svatby (roční období), místo konání a styl svatební dekorace. Kromě svatební kytice, kterou ponese nevěsta, budete potřebovat také květiny pro maminku, svědky a družičky a také květinovou svatební dekoraci případně květiny na svatební oblouk - slavobránu.

 • Svatební květiny podle ročního období -  výbírat můžete sezonní květiny, na jaře tulipány, konvalinky, hortenzie, frézie nebo pryskyřníky, v létě to mohou být slunečnice, kaly, pivoňky nebo vlčí máky, v zimě jmelí, jehličí nebo gypsofila.
 • Tvar svatební kytice - květina pro nevěstu bývá nejčastěji kulatá, může být ale i převyslá, která při držení v ruce padá dolů.
 • Barvu svatebních květin slaďte se svatební výzdobou i svatebním občerstvením. Kromě bílé a krémové jsou oblíbené růžové a starorůžové květiny jako růže, pivoňky, eustomy a pryskyřníky. 
 • Sušené květiny na svatbu jsou stále oblíbenější, vede pampová tráva a jiné traviny, obilí, makovice či levandule.

07

Co má mít ženich na svatbě za květinu?

Květina do klopy saka ženicha neboli korsáž by měla vždy ladit se svatební kyticí nevěsty. Měla by být co nejmenší, aby nepřekážela a na saku dobře vypadala, obvykle obsahuje jeden nebo dva druhy květin. Korsáž mívá také svědek, případně tatínkové ženicha a nevěsty.

08

Jaké květiny a kolik kytek se dává k Valentýnu?

Nejoblíbenější květiny ke svátku zamilovaných jsou rudé růže, které symbolizují zamilovanost a vášeň. Mnoho můžů ale volí pro své partnerky romantické růžové nebo elegantní bílé květiny nebo vyberou květinu v nejoblíbenější barvě své lásky. Růže a tulipány jsou oblíbené nejen uvázané do pugetu, ale také v elegantních kloboukových krabičkách - flowerboxech. Doporučujeme srdcové krabice růží, které mohou být doplněné o šampaňské nebo prosecco či bonboniéru jahod v čokoládě.

Co se týče počtu květin na Valentýna, je to zcela na vás. Pro někoho je Valentýn okrajovým svátkem a zvolí "jen" jednu růži, některé páry slaví Valentýna ve velkém a nemálo můžů posílá ženám 100 nebo 101 růží. Sudý nebo lichý počet květin je přežitek, není třeba to vůbec řešit. Někdo ale i tak, z pověrčivosti, posílá raději lichý počet květin.

09

Jakou kytku se hodí koupit k narozeninám?

Jak vybrat narozeninovou kytici? Ideálně tak, aby odrážela osobnost oslavence. Pokud víte, jakou barvu nebo druh květin má oslavenkyně ráda, určitě to zohledněte při výběru. Mezi oblíbené květiny k narozeninám patří kromě růží také tulipány, gerbery či lilie. Jak jsme již psali, pro mladou dívku se hodí pestrobarevná narozeninová kytice - můžete zvolit mix barev i druhů květin. Pro starší dámu volte decentní tlumenější barvy nebo kytici vázanou do jednoho barevného odstínu.

10

Kolik růží na narozeniny? Jakou barvu růží k narozeninám?

Růže jsou nejoblíbenější květinou k narozeninám. Partnerce či manželce můžete darovat rudé, jiným ženám ale raději volte růže v jiné barvě - žluté, bílé, krémové či růžové. Počet růží v kytici k narozeninám může, ale nemusí odrážet věk oslavence. Pokud je žena starší a nejste si jistí, zda by jí růže v počtu odpovídajícím jejímu věku neurazili, můžete jí darovat třeba jen pět , sedm nebo děvět růží se zdobením. Ne každý si může dovolit koupit obrovský pugét padesáti nebo více růží. Sudý počet růží k narozeninám volte jen v případě, že počet odpovídá věku, jinak dejte přednost lichému počtu růží.

11

Co jaká barva růže znamená? Co symbolizuje červená, žlutá, černá či modrá růže? Kdy se dává bílá růže?

Růže jsou nejčastěji darovanou květinou a jejich barvy mají svou symboliku, podle které je vhodné růže vybrat pro tu správnou osobu či příležitost.

 • Rudá růže symbolizuje lásku a vášeň. Nejčastěji je darována z lásky, k výročí či Valentýnu.
 • Růžová růže znamená sympatie, romantiku a zrození. Hodí se pro mladé dívky nebo do míchaných kytic s dalšími květinami jemných tónů.
 • Žlutá barva v sobě nese pozitivní energii a radost, proto se žluté růže hodí v každé situaci, například z přátelství, pro lepší náladu, nebo jako přání brzkého uzdravení.
 • Modré růže nejčastěji darujeme lidem, jejichž nejoblíbenější barva je modrá, nebo mužům.
 • Bílá růže značí čistotu, nevinnost, naději, upřímnost. Hodí se jako gratulace k narození dítěte a pro ženy které mají vytříbený vkus a potrpí si na luxus.
 • Černá růže je spojována se smrtí a hodí se do smuteční kytice.

12

Jaký počet růží do kytice? Co znamená 5/9/11/100/101 růží?

Symbolika počtu růží v kytici má svůj původ již v Osmanské říši a za viktoriánského obdoví v druhé polovině 19. století se těšila velké oblibě. Milenci si díky těmto významům skrýtým v počtu, druhu a barvě květin posílali tajné vzkazy. Nyní již většina lidí význam počtu květin nezná a ani neřeší. I kdyby si žena dala tu práci vyhledat na internetu kolik růží v kytici má jaký význam, je otázka, zda muž, který jí puget posílal, tento význam věděl. 

 • Jedna růže je většinou darována na rande a má protějšku říci líbíš se mi, mám tě rád.
 • Dvě růže a násobky dvou tedy sudý počet růží se dávají do smuteční kytice - jedna pro zmeřelého a druhá pro Boha.
 • Tři růže symbolizují hlubokou lásku a říkají Miluji Tě.
 • Pět růží znamená, že obdarovaná dívka je výjimečná.
 • Devět růží říká, že muž chce s dívkou strávit celý život.
 • Třináct růží symbolizuje věčné přátelství.
 • Patnácti růžemi se žádá o odpuštění.
 • Padesát růží se dává nejen ke kulatým padesátým narozeninám ale také z velké lásky.
 • Sto růží se dává k těm nejzásadnějším okamžikům v životě jako je žádost o ruku nebo narození dítěte.

13

Co říká lilie?

Lilie byly již v době starověkkého Řecka a Říma symbolem plodnosti a naděje. Oblíbené jsou nejen do stavební kytice lilíí ale také jako smuteční kytice s liliemi.

14

Co znamenají karafiáty? Jaký význam nese bílý či červený karafiát?

Karafiáty byly dříve spojené se Dnem žen a na MDŽ se dávají i dnes, jen v trochu modernějším provedení a barvě. Dříve oblíbený červený karafiát, který symbolizuje obdiv, dnes nahrazují karafiáty bílé, které znamenají nevinnost a čistou lásku. Karafiáty na MDŽ volíme v jemných růžových či světle zelených barvách a zdobíme je jemným eukalyptem či sušenými květy.

15

Jaký význam mají tulipány? Co znamená růžový nebo červený tulipán?

Tulipány jsou symbolem jara a znamenají štěstí, jemnost, něhu a lásku. Růžové a červené tulipány jsou díky své barvě ještě více spojeny s láskou, romantikou a ženskostí.

16

Jaké květiny a jaký počet květin na pohřeb?

Jak již bylo zmíněno v otázce sudý vs lichý počet květin - na pohřeb dáváme sudý počet květin. Toto pravidlo pochází ze staré křesťanské tradice, kdy se jedna květina dávala pro zesnulého a druhá pro Boha. Sudý počet také značí, že zesnulý nezůstává sám a má vždy někoho blízkého, tak jako darovaná květina má druhou do páru.

Nejčastěji darované květiny na pohřeb jsou lilie, růže, orchideje, chryzantémy, gerbery a karafiáty a to v bílé nebo krémové barvě. Darovat můžete také netradiční modré či černé růže. Barva pohřebních květin může být i oranžová, žlutá nebo červená, pokud jsou to decentní a tlumené barvy a kytice je jednobarevná či dvoubarevná.

Smuteční vazba většinou obsahuje vzpomínkovou mašli. Květiny jsou vázány buď do podélné vypichované pohřební kytice, aby se dali položit na rakev, nebo do smutečního věnce. Hosté ale přinášejí na pohřeb také smuteční kytice - klasické pugéty nebo smuteční krabičky květin - flowerboxy. 

Wau efekt

skvělý moment překvapení a nadšení při předání dárku

Originální

zdravý a zároveň univerzální dárek pro každého

TOP kvalita

surovin, ovoce a čokolády, ruční výroba

100% čerstvost

kytice jsou vyráběny těsně před předáním a doručovány chlazené

Skvělý servis

spokojenost zákazníka na 1. místě, garance spokojenosti